Poslední dny roku 2005 byly mimořádně klidné

Tištěné noviny 01/2006 | 14. 2. 2006 | Nezařazené

Jakoby se již lidé nabažili bujarých oslav, výbuchů petard a rachejtlí doprovázející konec každého roku, jakoby značnou část národa přestalo bavit rozbíjení lahví od šampaňského na ulicích a náměstích měst o silvestrovské půlnoci. Jakoby lidé více toužili po klidu a pohodě než po bouřlivém veselí, alkoholových smrštích a krutých prvních dnech nového roku.
Zřejmě právě tyto důvody přispěly k velice klidnému a mírnému průběhu vánočních svátků a silvestrovské noci v závěru minulého roku. Klid, oproti minulým rokům, zaznamenaly lékařské pohotovosti, policisté i požárníci snad ve všech městech republiky a Šluknovsko nebylo výjimkou. Ale i tak měli někteří lidé Vánoce pokažené a kýžený klid a pohoda vánočních svátků se jim vyhnula obloukem.

Nešťastný Štědrý večer prožili obyvatelé rodinného domku ve Šluknově. Někdo, a zatím není jasné kdo a proč, zapálil na Štědrý den na chodbě jejich domu šatní skříň v době, kdy nikdo nebyl doma. Požár se velmi rychle rozšířil, a přestože včasný zásah šluknovských hasičů zabránil dalším a větším škodám, přišli majitelé domu o střechu nad hlavou.

Smutné Vánoce prožila i rodina z Rybniště. Pouhé dva dny před Štědrým dnem navštívil jejich rodinný dům zloděj. Po vypáčení vchodových dveří vnikl v ranních nebo dopoledních hodinách do domu a odnesl si odsud velké množství drahých „dárků“. Například plazmový televizor, videorekordér, notebook, mobilní telefony a další věci. Z domku potom prošel do garáže, která je jeho součástí, a odsud si odnesl motorovou pilu, motorovou kosu a zahradní traktor. Cena „vánoční nadílky“ dosáhla na 231.000 Kč.

Dáreček pod stromeček si však nadělili sami policisté, i když o pět dnů po Štědrém dnu. 29. prosince se jim podařilo zadržet 35letého muže z Rumburku, který se již delší dobu na Šluknovsku dopouštěl bohaté trestné činnosti. Od 27. října do 29. prosince minulého roku se muž dopustil celkem osmnácti trestných činů, a to převážně ve Varnsdorfu, v Rumburku a v Dolní Poustevně. Vloupal se například do čtyř prodejen, do jednoho bytu, tří rodinných domků, ale také do ordinace, pekárny, polikliniky, restaurace a nevynechal ani kadeřnictví. Ale ani to mu nestačilo, a tak pokračoval v dalším řádění a dopustil se krádeže na osobě, vykradl osobní automobil, další odcizil a půjčený automobil nevrátil. Svým jednáním způsobil celkovou škodu 224.337 Kč. Policisté ho obvinili z celé řady trestných činů, a to z trestného činu krádeže, pokusu krádeže vloupáním a krádeže vloupáním, porušování domovní svobody, z neoprávněného držení platební karty a z neoprávněného užívání cizí věci a také ze zpronevěry. Silvestrovskou noc strávil tento muž ve vazební věznici.

Klid na Štědrý den měli nejen rumburští hasiči, ale i městští strážníci. Pouze na první svátek vánoční, čtrnáct minut po páté hodině ranní, řešili odcizení osobního automobilu Fiat UNO z prostoru bývalé tržnice v Rumburku. Po místním šetření předali celý případ Policii České republiky.
Anonymní telefonát ohlásil 27. prosince dvě hodiny po půlnoci na linku 156, že v restauraci Tipsport v Rumburku dochází ke rvačce mezi hosty. Strážníci se na místo dostavili i s hlídkou PČR, ale zjistili, že v restauraci je klid a pořádek. Obsluha podniku je ujistila, že se jednalo jen o malou strkanici bez vážnějších
Při předsilvestrovské procházce kolem rybníku v Rumburku si všiml jeden občan dvou zbědovaných a zřejmě k ledu přimrzlých labutí. Přivolal tedy hlídku městské policie, která zjistila, že labutě jsou v pořádku a mohou se ve vodě volně pohybovat. Přesto je stráž-níci hlídali i během noci, aby jim v případě potřeby mohli včas pomoci.
Silvestrovskou noc zpříjemnila strážníkům poštolka, kterou kolem deváté hodiny večer přinesly na služebnu MP dvě ženy. Veterinář, kterého strážníci volali, slíbil, že si pro ptáka přijede až ráno, a tak si ji strážníci ponechali zatím u sebe. Podělili se s ní i o silvestrovské pohoštění a ráno ji po domluvě se zaměstnancem národního parku vypustili zpět do přírody.
V odpoledních hodinách prvního dne roku 2006 přivedl na služebnu městské policie pozorný občan chlapce, který se ztratil ve Filipově. Matka chlapce začala postrádat až v půl šesté večer. S úlevou ho našla v dobrých rukou rumburských strážníků v teple a v pořádku a odvedla si ho domů.
Naopak, plno práce však měli rumburští policisté. Poslední den v roce a po celou silvestrovskou noc se nezastavili. V restauraci na koupališti nejdříve řešili krádež mobilního telefonu, o něco později vykopnuté dveře v restauraci Metro v Rumburku, úmyslně zapálený odcizený osobní automobil a spoustu dalších. Nejzávažnější případ však řešili v Jiříkově, kde jeden z hostů místní restaurace tři minuty po silvestrovském přípitku pobodal nožem jiného hosta. Rána, která zasáhla hrudník, způsobila napadenému muži zlomeninu žebra. Zraněný muž může mluvit o štěstí, protože nůž nezasáhl žádný ze životně důležitých orgánů. Padesátiletý pachatel tohoto trestného činu z místa utekl, a to rovnou do Prahy, odkud pochází. Zde ho také našli policisté, kteří ho obvinili z trestného činu výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví. Zraněný muž byl převezen do nemocnice v Rumburku, kde se podrobil operaci. Jeho léčba si vyžádá čtyři až šest týdnů.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: https://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: https://archivrn.rumburk.cz/2006/02/14/posledni-dny-roku-2005-byly-mimoradne-klidne/