Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dolnopoustevenský posel Voda z Chřibské poteče až do Dolní Poustevny

Dolní Poustevna • Otázky související se zásobováním obyvatel měst a obcí západní části Šluknovského výběžku pitnou vodou byly hlavním bodem posledního jednání Mikroregionu Sever v roce 2005. Konkrétně starostové hovořili o možnosti prodloužení páteřního vodovodu Chřibská – Šluknov směrem na Mikulášovice a Velký Šenov, dále pak na Vilémov, Lipovou, Dolní Poustevnu a Lobendavu.
„Debaty o zásobování pitnou vodou odstartovalo veliké sucho z roku 2002, které postihlo hlavně Mikulášovice. Dodnes má toto město s vodou značné problémy,“ říká starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. „Projekt prodloužení páteřního vodovodu ze Šluknova zástupci Mikroregionu Sever rozložili do tří etap. První by přivedla vodu z chřibské vodní nádrže do Mikulášovic a Velkého Šenova, druhá k Vilémovu a v průběhu té třetí by se páteřní vodovod rozdělil na větve dolnopoustevenskou a lipovskou,“ popisuje průběh výstavby Jemelka.
Podle odborníků bude mít Šluknovsko jako celek s vodou v budoucnu problémy. Leží totiž, velmi zjednodušeně řečeno, na geomorfologickém „oblouku“, ze kterého voda stéká. Oblast proto potřebuje nový zdroj pitné vody, ty stávající poslouží jako rezerva.
Starostové měst a obcí Mikroregionu Sever počítají s tím, že už v roce 2006 spatří světlo světa konkrétní projekt a v roce 2007 začne výstavba páteřního kanálu ve směru Šluknov – Mikulášovice. Na financování se budou kromě vodohospodářů podílet i příslušné dotační tituly – republikové i unijní.

Tisk Tisk | E-mail E-mail