Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Socha svatého Jana Nepomuckého v Lipové se o pár metrů přestěhovala

Lipová • Socha svatého Jana Nepomuckého, která po dlouhá léta zdobila mostek v Lipové, se v minulém roce podrobila nákladné restauraci. Obec opravu sochy hradila částečně ze svého rozpočtu, částečně z grantu ministerstva kultury.
Problémy paradoxně začaly až po skončení restauračních prací, a to ve chvíli, kdy měla být socha usazena na jiné místo než na své původní. Obecní zastupitelstvo rozhodlo, že socha nebude stát na zábradlí mostku, ale o několik metrů dál, v nedalekém parčíku. Podle starosty obce Zdeňka Doležala k tomu vedly dva vážné důvody: „Tím prvním je, že socha překáží ve výhledu při vjezdu na poměrně rušnou hlavní silnici. Tím druhým je to, že právě rušný provoz na silnici by mohl být příčinou poškození opravené sochy.“ Ačkoli krajští památkáři zvážili všechny argumenty a proti přestěhování nic nenamítali, do věci se vložili úředníci ministerstva kultury. Ti trvali na původním umístění sochy na můstku. „Nerozumím tomu,“ řekl starosta obce Zdeněk Doležal. „Vždyť můstek již dávno neplní svou úlohu, potok pod ním již řadu let neprotéká a místo něj je zde v zemi uloženo kanalizační potrubí. Možná mají úředníci z Prahy dojem, že pro umístění sochy je důstojnější místo nad kanálem, než v upraveném parčíku nedaleko,“ dodal starosta Lipové, který se nedal rozhodnutím ministerských úředníků odradit a vytrvale s nimi vyjednával. Jeho snaha se neminula účinkem. V minulých dnech mu bylo doručeno konečné rozhodnutí, které schvaluje umístění sochy v parčíku. „Je to takové moje malé vítězství,“ spokojeně dodává starosta. „Mám radost, že socha bude stát na důstojném a upraveném místě. Dokonce bude stát i u potoka, takže zůstane zachována tradice umisťování soch sv. Jana z Nepomuku u tekoucí vody. A také se stane křižovatka u mostku daleko přehlednější a bezpečnější,“ zdůrazňuje Zdeněk Doležal.
Obec Lipová památkám na svém území věnuje značnou pozornost. Opravám a restauraci se nevyhnula ani socha sv. Josefa a Ježíše Krista na Kříži. Obec se aktivně angažuje i při záchraně zámku Lipová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail