Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Za únos a smrt mladé ženy již padly tresty

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ve čtvrtek 19. ledna za mříže trojici mužů, kteří na jaře loňského roku unesli a zavinili smrt osmadvacetileté Vlasty Sluťákové, dcery podnikatele z Dolní Poustevny. Souhrnně jim vyměřil trest ve výši 34 let.
Podle verdiktu soudu celou akci naplánoval Martin Vlk, který stráví za mřížemi patnáct let. Při únosu mu pomohl Karel Starosta, jehož soud poslal do vězení na deset let. Devět let pak ve vězení bude třetí z mužů Štefan Vaško.
Všichni obžalovaní se k činu částečně přiznali a v závěrečné řeči uvedli, že svého činu litují. Vaško se na místě proti verdiktu odvolal, Starosta a Vlk si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupkyně se možnosti odvolání vzdala.
Vlk jako organizátor únosu chtěl podle svých slov za 1,5 miliónu korun, které mu měl vyplatit otec Vlasty Sluťákové, zahladit dluhy ve svém podnikání. Najal proto Starostu, který si sehnal Vaška jako řidiče.
Loni 9. března vylákal Vlk svou dlouholetou kamarádku Vlastu Sluťákovou na okraj Dolní Poustevny na Čtverec. Zde na ně již čekali Starosta s Vaškem, kteří ženu udeřili plynovou pistolí do hlavy, spoutali jí a ucpali jí ústa. Odjeli s ní do Mikulášovic, kde svázanou ženu přeložili z jejího do Vlkova auta. Vlk poté již mrtvou ženu vyhodil u Svoru na Českolipsku do příkopu. Tělo pohřešované bylo nalezeno po devíti dnech od únosu.
Výpovědi trojice obžalovaných se zásadním způsobem lišily. Zatímco Starosta uvedl, že se unesená žena při překládání do Vlkova auta hýbala, ten to popírá. Ženu podle svých slov přebíral od kompliců již nehybnou, a když se během jízdy ani nepohnula, z auta ji již mrtvou vyhodil. Starosta narozdíl od Vlka senátu tvrdil, že Vlasta Sluťáková po celou dobu únosu omráčená vůbec nebyla a snažila se osvobodit. Vlk před senátem přiznal, že plynovou pistoli opatřil a předal svým komplicům on a zdůraznil, aby dívce přes hlavu přetáhli mikinu. Chtěl se tak vyhnout tomu, aby ho Vlasta Sluťáková poznala. Podle něj byli totiž výborní kamarádi, kteří se znali více jak patnáct let.
Za pomoc při únosu slíbil Martin Vlk Starostovi 400 tisíc korun z výkupného a odpuštění pětitisícového dluhu. Vaško měl dostat sto tisíc.
Pachatelé smrt ženy neplánovali, přesto jsou za ni zodpovědni. Podle pitvy bylo příčinou smrti Vlasty Sluťákové udušení.

Tisk Tisk | E-mail E-mail