Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na opuštěných železničních tratích by mohly vzniknout cyklostezky

Až do konce září mohou obce, města a kraje předkládat své žádosti o převod opuštěných a dnes již nevyužívaných železničních tratí, které by mohly využít k vybudování nových cyklostezek, tzv. Greenways.
K takovému kroku je vyzývá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která tratě podle zákona spravuje. Po několika jednáních mezi zástupci měst, krajů, železničních organizací, ministerstva dopravy a Nadace Partnerství se tak alespoň částečně uvolnila cesta k přeměně opuštěných tratí na cyklostezky.
Turisticky atraktivní cyklostezky se na opuštěných železnicích budují v řadě zemí západní Evropy i v USA, přičemž v mnoha případech se na jejich zřizování přímo podílí i stát. Drážní cyklostezky jsou navíc díky nízkému převýšení vhodné pro každodenní dopravu do školy či zaměstnání. „Několik takových cyklostezek lze najít i v České republice, například v Chebu, České Lípě či Ostravě. Řada dalších však v důsledku komplikovaného převodu železnic zůstává jen v podobě návrhu,“ uvedl Luboš Kala z Nadace Partnerství.
V případě dotazů k žádostem o převod opuštěných železnic se mohou obce a kraje obrátit buď na SŽDC, nebo na Nadaci Partnerství, která projekt ve spolupráci s Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí ČR prosazuje. Text výzvy je zveřejněn mimo jiné na adresehttp://www.nadacepartnerstvi.cz

Tisk Tisk | E-mail E-mail