Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mozart na Bertramce Doteky hudby a poezie

Otakar Brousek
umělecký přednes poezie Jaroslava Seiferta

Ensemble Martinů
Miroslav Matějka – flétna,
umělecký vedoucí Radka Preislerová – housle
Bledar Zajmi – violoncello
Markéta Janáčková – klavír

Otakar Brousek
/1924/

brousek Výrazná postava českého divadla a filmu, představitel úctyhodné řady rolí naší i světové divadelní tvorby, herec nezaměnitelného hlasu a citu pro český jazyk, které nesčetněkrát vynikly v rozhlase, v dabingu, v přednesu veršů i ve stovkách komentářů a po právu byly vyznamenány prestižními oceněními – v roce 1996 za celoživotní mistrovství v dabingu a v roce 2003 umělec obdržel cenu Thálie za celoživotní dílo.
Poprvé se s divadlem setkal na Kladně. V roce 1946 byl přijat do Národního divadla.
Působil dva roky v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, v Městském divadle pro mládež v Dlouhé třídě a Realistickém divadle. V roce 1952 byl přijat E. F. Burianem do Armádního uměleckého divadla, v němž dostal několik výrazných hereckých příležitostí a v roce 1959 přešel do Vinohradského divadla, jehož je členem dosud.

Ensemble Martinů j
e klavírní kvarteto ve složení klavír, flétna, housle a violoncello. Založili jej v roce 1978 výjimeční interpreti, bratři Riedelbauchovi – flétnista Jan, profesor Pražské konzervatoře, a houslista Josef, člen Pražských symfoniků FOK. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím a flétnistou ansámblu Miroslav Matějka, iniciátor již osmi ročníků festivalu Doteky hudby a poezie v Praze a dalších městech, při nichž poezii našich i cizích autorů přednášeli skvělí recitátoři – Boris Rösner, Věra Galatíková, Rudolf Kvíz a Gabriela Vránová.
Miroslav Matějka působí jako sólový interpret a spoluhráč výrazných uměleckých osobností, jakými jsou varhaník Aleš Bárta či flétnista Jan Riedelbauch. Kvarteto dotvářejí Radka Preislerová, 1. houslistka orchestru Opery Národního divadla v Praze, a violoncellista Bledar Zajmi, komorní hráč i sólista, laureát mezinárodních soutěží, koncertní mistr orchestru Opery Národního divadla v Praze a dalších hudebních souborů. Klavíristkou tělesa je Markéta Janáčková, sólistka a komorní hráčka, laureátka mezinárodních klavírních soutěží.
Soubor Ensemble Martinů od svého vzniku šíří a propaguje hudební odkaz Bohuslava Martinů nejenom u nás, ale i v cizině a vedle klasického reperto-áru se stále více snaží oslovit mladé publikum koncerty moderní soudobé hudby.
Pořad Mozart na Bertramce, v němž se bude prolínat poezie Jaroslava Seiferta s hudbou W. A. Mozarta, A. Dvořáka, B. Martinů, E. Zámečníka a J. Matyse, je pořádán v rámci abonentní koncertní řady. Podporu tomuto zajímavému kulturnímu projektu poskytuje Nadace Bohuslava Martinů a Hudební nadace OSA.

AULA GYMNÁZIA V RUMBURKU
pondělí 19. února 2007 v 19.00 hodin
Vstupné mimo předplatné 80 Kč, mládež a senioři 50 Kč

Tisk Tisk | E-mail E-mail