Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští zuří: „Další kasina nechceme!“

Rumburští občané jsou pobouření stále větším počtem kasin a heren, které se v posledních měsících v Rumburku rozrůstají jako houby po dešti. Tam, kde ještě nedávno byla prodejna s oděvy, večerka nebo opravna televizí, tam je dnes podivná špeluňka plná hracích automatů a v nočních hodinách pochybného nočního života.
Nadšením nehýří ani policisté, kteří monitorují tato místa jako výživné kriminální podhoubí. Není tajemstvím, že sehnat tvrdé drogy v rumburských kasinech není problém a Rumburští se právem zlobí. Jejich zloba se ale neprávem obrací směrem k vedení města a k zastupitelům. Ptají se, proč s tím někdo něco nedělá, proč město dovolí další otevírání heren a kasin v centru města, proč je nějakou vyhláškou nepřemístí za hranice Rumburku?
Bohužel, podle současného loterijního zákona nemá město nebo obec žádné pravomoci rozhodnout o vzniku, provozu a umístění heren na svém území. O tom rozhoduje jen Ministerstvo financí, a to ve velkém povoluje další otevírání heren a kasin a provozování různých her, aniž by pro ně stanovovalo jakákoli omezení a aniž by se zajímalo o názory obcí. Výsledkem počínání ministerských úředníků jsou hernami zaplevelená centra měst a obcí, naštvaní občané a zoufalí starostové, kteří se nemohou nijak bránit.
„Nedivím se lidem, že jsou naštvaní. Já jsem na tom také tak. Rád bych viděl, aby naše město uspokojovalo potřeby všech našich občanů a ne jen hrstky gamblerů a podivných podnikatelů,“ zlobí se rumburský starosta Ing. Sykáček.„Nová kasina zákonitě pohoršují občany, přidělávají práci městské i státní policii, protože se zde soustřeďují často i lidé pochybných mravů a je prokázáno, že je s těmito zařízeními spojená i zvýšená kriminalita. I když mně to v žádném případě také radost nedělá, nemám žádnou zákonnou možnost, jak se těmto aktivitám účinně bránit,“ přiznává starosta Sykáček.
Jistá jiskřička naděje svitla městům v závěru minulého roku, kdy senát začal projednávat novelu zákona o loteriích. Ale politické změny ve vládě a personální v čele ministerstva financí, tlak sportovních svazů na senátory, za nímž stála akciová společnost Sazka a další provozovatelé hazardních her, snahy o změnu zablokovaly. Senátoři tak ve druhém čtení svůj návrh novely zákona zamítli s tím, že senát vyzývá vládu, aby se touto problematikou okamžitě zabývala. Pokud se tak nestane, chtějí senátoři předložit novou novelu, která by tuto problematiku řešila ještě ve větší míře. Novela počítá i s tím, že by rozhodující slovo při regulaci hazardu na území obce, to znamená povolování k provozování hazardních her a jejich kontrola, včetně regulace provozu herních hracích přístrojů, byla jen v kompetenci obce.
Věřím, že se senátorům podaří prosadit tuto novelu a že pomohou těm lidem, kteří je volili a kteří nyní na ně spoléhají,“ doufá Ing. Sykáček. „V tomto ohledu se má žádost o pomoc obrací i k našemu senátorovi Josefu Zoserovi, který problematiku hazardu ve městech na Šluknovsku zcela jistě zná. Situace je dnes zoufalá a je nejvyšší čas ji řešit, jinak slušní občané budou odsunuti stranou ve prospěch těch, pro které zákony nic neznamenají,“ dodává starosta Rumburku Ing. Sykáček.

herna
Tisk Tisk | E-mail E-mail