Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Psík mývalovitý se usídlil v okolí Rumburku

Na společném lovu černé zvěře (tedy divokých prasat) na sklonku minulého roku byla rumburskými myslivci pozorována podivná psovitá šelma. K velkému překvapení všech přítomných šlo o psíka mývalovitého.
Původní domovinou psíka je Indočína, Čína, Korea a některé japonské ostrovy a východ Ruska. Úspěšně se aklimatizoval na Ukrajině, odkud proniká i do střední a severní Evropy. U nás se vyskytuje velmi ojediněle, i když setkání s ním v posledních letech stále přibývá.
Šelmička je dlouhá 55 až 65 cm, ocas má dlouhý 15 až 18 cm a váží 4 až 5 kg. Kolem očí má výraznou černou masku, po stranách hlavy prodloužené světlé „licousy“. Srst má dlouhou a hrubou, s jemnou podsadou.
Jako jediný z psovitých šelem upadá do zimního spánku. Na zimu se mu vytváří velké zásoby tuku. Je všežravý. Často též loví v mělkých vodách obojživelníky. Je aktivní v noci. Nory s krytým východem si buduje v nepřehledných a nepřístupných místech. Někdy osídluje nory jezevců nebo lišek. V přírodě mu konkuruje liška a vlk, kteří ho i loví.
Letošní neobvyklá zima zřejmě ke spánku psíka neláká. Nebo že by ho místní myslivci vzbudili? Odpověď na tuto otázku zůstává zahalena tajemstvím.

Český název: Psík mývalovitý
Latinský název: Nyctereutes procyonoides
Třída: savci
Řád: šelmy

Tisk Tisk | E-mail E-mail