Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dům kultury Střelnice Rumburk zřídil ochotnický divadelní soubor

Žádná převratná novinka. Jde o divadelní soubor, který má v Rumburku tradici již mnoho desítek let a který se vyčlenil jako samostatný spolek z bývalého Hraničáře. S tím mimo jiné DK Střelnice rovněž spolupracuje, ale pouze partnersky, jelikož dnešní Hraničář je samostatný subjekt s vlastní registrací, tedy vlastním IČ.
Dosud působil ochotnický divadelní soubor (ten, který vznikl jako další součást bývalého Hraničáře) pod hlavičkou domu kultury vlastně jen na základě zvykového práva.
Nepodařila se dohledat snad možná kdysi existující zřizovací listina, která by dokumentovala působnost ochotníků „pod křídly Střelnice“. Legální zřízení souboru je naprosto nezbytnou záležitostí. Odvíjí se od toho například napojení na rozpočet domu kultury, užívání techniky, bezpečnostní a režimová opatření v DK. Jsou tak chráněny a legalizovány zájmy a potřeby členů divadelního spolku i domu kultury samotného. Zkoušky, představení, propagace a jiné záležitosti pak na základě zřizovací listiny upravuje Statut divadelního souboru a Dohoda o vzájemné spolupráci vymezující vzájemné závazky a povinnosti mezi zřizovatelem a ochotnickým souborem.
Dům kultury má zájem nyní již jako řádný zřizovatel maximálně podporovat tvorbu místních ochotníků a v případě jejich zájmu zprostředkovat jejich vystoupení do dalších měst ČR nebo případně na divadelní přehlídky a festivaly. Vše se bude odvíjet od dramaturgie souboru, tedy od nabídky nových divadelních titulů. Tu mohou výrazně podpořit např. kontakty na uznávané autory, režiséry a scénáristy. Stejně jako letos by i v roce 2008 představení místních ochotníků mělo být součástí divadelního předplatného.

Tisk Tisk | E-mail E-mail