Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prezident Václav Klaus s chotí navštívili Šluknovský výběžek

Na třídenní návštěvu Ústeckého kraje se ve dnech 15. až 17. října vydal prezident České republiky Václav Klaus.
Na jeho cestách ho doprovázel ústecký hejtman Jiří Šulc a řada dalších krajských a komunálních politiků. V pondělí věnoval prezident svou pozornost především krajskému hlavnímu městu Ústí nad Labem, kde převzal čestný doktorát Univerzity J. E. Purkyně. Následující den, kdy se k prezidentovi přidala i jeho manželka Livia, byl věnován Šluknovskému výběžku.
První cesta manželského prezidentského páru, v doprovodu Jiřího Šulce a jeho manželky Andrey, vedla do arboreta Střední lesnické školy a školy sociální ve Šluknově, kde byl za zvuků slavnostních fanfár z lesních rohů přivítán starostou Milanem Kořínkem.
Téměř neformální ranní procházka podzimním lesem, spojená s poznává-ním vzácných dřevin a ukázkou výcviku dravců, byla příjemným začátkem následující náročné cesty Šluknovskem. Ještě před odjezdem do centra Šluknova, kde se měla delegace setkat s občany města, byl pan prezident požádán, aby na památku své návštěvy zasadil v arboretu vzácný strom – platan západní. Jako první se však lopaty chopila paní Livia a s vervou, kterou by v této křehké a elegantní dámě nikdo nečekal, začala zahazovat kořeny stromku zeminou. Ruku k dílu přiložil i pan prezident a studenti ho za to odměnili mysliveckým kloboučkem.
Ze Šluknova vedla cesta prezidentské kolony do Rumburku. A Rumburští se už význačné návštěvy nemohli dočkat.
Lužické náměstí bylo plné lidí, kterým čekání na prezidenta zpříjemňoval bigbandový jazz orchestru Arzenal band Pavla Zelenky.

klaus1

Přivítání prezidentského páru rumburskými občany bylo velice spontánní a vřelé. Foto: Jiří Stejskal

Kolona aut se vzácným hostem přijela na minutu přesně. Přivítání prezidentského páru rumburskými občany bylo spontánní a vřelé. Davy dětí obklopily delegaci a ochranka měla co dělat, aby Václava Klause a první dámu ochránila před umačkáním. Snad každý si s Klausovými chtěl potřást rukou nebo se alespoň dostat do jejich blízkosti.
Prvním, kdo si s Václavem Klausem podal ruku, byl starosta města Jaroslav Sykáček. Ten také uvítal pana prezidenta i hejtmana a představil jim prezidenta společnosti ČSAD Semily Tomáše Roubička, jehož firma zajišťuje na Šluknovsku dopravní obslužnost.
Tomáš Roubiček požádal pana prezidenta, aby pokřtil šampaňským jeden z nových autobusů. „Hm, dělal jsem snad už všechno, ale autobus jsem ještě nekřtil,“ podivoval se Klaus a zmáčel sektem nejen kapotu vozu, ale i samotného prezidenta firmy.
Největší zážitek z návštěvy hlavy státu měl dozajista pan Josef Podskalský, který právě 16. října slavil kulaté šedesáté narozeniny a který byl v ten den oceněn za ujetí dvou milionů kilometrů za volantem autobusu bez nehody. Václav Klaus a paní Livie byli prvními, kteří oslavenci k tomuto jubileu gratulovali.
Setkání s rumburskými občany i nadále pokračovalo v neformálním duchu.
Starosta města nejdříve prezidentovi představil město a zdůraznil to, čím se Rumburští mohou chlubit, což pan prezident ocenil.„Většinou mě postaví na tribunu,“ řekl na adresu jiných starostů Klaus, „a místo toho, aby se pochlubili svým městem a svými lidmi, dají mi do ruky mikrofon, že prý jsem tu stejně jen kvůli tomu, abych si popovídal s občany. Ale že je chci poznat blíže, to je ani nenapadne,“ pochválil Klaus starostu Sykáčka. Po úvodních projevech dostali příležitost i občané, aby prezidentovi položili své otázky.
Ty nejmenší zajímalo, jak se panu prezidentovi líbí prezidentování nebo jak si hraje se svými vnoučaty. Na tyto otázky odpověděla první dáma sama a vysvětlila, že pro samé prezidentování nemá pan prezident na vnoučata čas a že to už není jako dřív, kdy své dva syny trápil násobilkou nebo slovíčky z cizích jazyků pokaždé, kdy se spolu vypravili na výlet.

klaus2

Přátelské a bezprostřední chování rumburských občanů, prosté neosobních a nudných projevů a strojeného vystupování nadchlo prezidentský pár. Výsledkem bylo i závěrečné focení vzácných hostů s představiteli města Rumburku, přestože hradní protokol se svými přísnými pravidly s těmito „kroky stranou“ nepočítal. Foto: Jiří Stejskal

Přání jedné z dam, aby i v příštím volebním období visel obraz pana prezidenta stále tam, kde visí teď, pana Klause potěšilo, i když smutně dodal, že to bohužel nezáleží ani na něm a ani na nás, ale na Parlamentu ČR, a to člověk nikdy neví, co z toho bude.
Žádná otázka pana prezidenta nezaskočila, ani to, co si myslí o státních maturitách, které ostatně považuje za hloupost, nebo jaký je jeho názor na globální oteplování, kterému samozřejmě nevěří a považuje to jen za humbuk.
Když však měl odpovědět na to, jak se mu u nás líbí, chopila se opět slova první dáma. „Já jsem velice ráda, že mohu pana prezidenta doprovázet na jeho cestách. Ale musím zdůraznit, že žádná z těch exotických cest není pro mě takovým potěšením, jako návštěva českých měst a českých lidí. Jste pro mě velice důležití, potřebuji vás vidět, mluvit s vámi rodným jazykem a dotýkat se vás, protože mi na vás velice záleží a vážím si vás,“ dodala Livia Klausová a spoustě užaslých Rumburáků dojetím zvlhly oči.
Návštěva prezidenta v Rumburku končila autogramiádou. Po podpisech městských kronik a pamětních knih se podepisoval prezident Klaus i hejtman Šulc na fotografie, do památníčků nebo do Klausovy nové knihy desítkám svých příznivců. První dáma využila této chvíle a vydala se mezi lidi. Povídala si s nimi, zajímala se o jejich problémy, chválila je i s nimi soucítila.
Paní Livia Klausová udělala na Rumburáky obrovský dojem a nejednou z davu zaznělo, že by to měla být právě ona, kdo zasedne na prezidentské křeslo poté, až ho opustí její manžel.
Přestože se vládní protokol řídí přísnými pravidly, do nichž společné focení s místními politiky nezapadá, udělal pan Klaus výjimku a nechal se zvěčnit na společné fotografii s nejvyššími představiteli města a kraje. Byl to pro ně takový malý prezidentský dárek.
Nabitý program vládní delegace pokračoval obědem v restauraci na Dýmníku, kde se prezident sešel se starosty měst a obcí z mikroregionu Sever a kde neformálně diskutovali o problémech tohoto regionu.
Po návštěvě sousedního Varnsdorfu v odpoledních hodinách končilo putování Václava Klause Šluknovským výběžkem v Krásné Lípě. A Krásnolipáci měli pro prezidenta připraven bohatý program. I u nich zasadil pamětní strom, s čímž mu vydatně pomáhal hejtman Jiří Šulc a později se přidal i ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Potom slavnostně otevřel nově vybudovaný „Dům Českého Švýcarska“ na Křinickém náměstí. Netradičního a originálního otevření pomocí horolezeckého lana a karabin se zhostil pan prezident s úspěchem, neboť i při tom mu zdatně hejtman asistoval. A nakonec si prohlédl zrekonstruovanou bývalou továrnu, kde dnes sídlí Centrum volného času. Svým podpisem na zárubeň dveří zde po sobě zanechal nesmazatelnou stopu.
Při jednom projevu připomněl hejtman Jiří Šulc, že prezident Klaus navštívil Ústecký kraj již před třemi roky.
„Tehdy jsme mu chtěli představit, jaký je průmyslový potenciál našeho kraje a ukazovali jsme mu naše továrny a průmyslové zóny. Tentokrát jsme chtěli, aby pan prezident viděl to, co je v našem kraji nejkrásnější. A proto jsme jeho návštěvu nasměrovali do Šluknovského výběžku,“ vysvětlil Jiří Šulc.
Je potěšitelné, že to nejlepší z celé své návštěvy Ústeckého kraje si pan prezident nechal až nakonec.

klaus3

Do kroniky města Rumburku přibyly další dva vzácné podpisy - prezidenta Václava Klause a hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Foto: J. Stejskal

klaus4

O rozhovor s Václavem Klausem byl obrovský zájem a starosta Rumburku Jaroslav Sykáček byl jako moderátor debaty na roztrhání. Foto: J. Stejskal

klaus5

Prezident Václav Klaus a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc se nejdříve svým podpisem zvěčnili v městské kronice a pamětních knihách a potom se podespali desítkám příznivců do jejich památníků nebo na fotografie. Foto: J. Stejskal

klaus6

Návštěvu Šluknovského výběžku zahájil prezident Václav Klaus v arboretu Střední lesnické školy Šluknov. Na památku zde vysadil i se svou ženou Livií vzácný platan západní. Foto: vamp

klaus7

Starosta Šluknova Milan Kořínek přivítal Václava Klause s manželkou Livií na Mírovém náměstí ve Šluknově. Foto: T. Fúsek

klaus8

Po příjezdu na krásnolipské náměstí prezident České republiky Václav Klaus pozdravil přítomné občany a krátce s nimi podiskutoval. Poté se již zhostil slavnostního otevření „Domu Českého Švýcarska“. Foto: T. Fúsek

klaus9

Prezident České republiky Václav Klaus slavnostně uvedl do života „Dům Českého Švýcarska“ na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. Netradičního a originálního otevření pomocí horolezeckého lana a karabin se zhostil pan prezident s úspěchem, neboť mu zdatně asistoval ústecký hejtman Jiří Šulc. Foto: T. Fúsek

klaus10

V rámci prohlídky Krásné Lípy navštívil Václav Klaus i nově zrekonstruovanou „Továrnu“, kde zanechal svou charakteristickou parafu. Foto: T. Fúsek

Tisk Tisk | E-mail E-mail