Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Problém dneška – injekční

Spousta měst, včetně Rumburku, se s touto problematikou dlouhodobě potýká. Začátkem září se skupinka žáků 5.A Gymnázia Rumburk rozhodla v rámci školního projektu řešit problém volně pohozených použitých injekčních stříkaček narkomanů a také s tímto problémem seznámit veřejnost. Cílem naší práce je zmírnit tuto situaci v Rumburku.
Po celé České republice jsou rozmístěna tzv. K-centra (kontaktní a poradenská centra), která se snaží pomáhat osobám, které jsou drogově závislé, nebo jsou jinak drogami ohrožené. Poskytují jim základní služby, jako např. výměnu injekčního materiálu, aby se injekční stříkačky nikde nepovalovaly a neohrozily tak zdraví ostatních lidí. Dále K-centrum umožňuje odběry krve na pohlavně přenosné nemoci (HIV/ AIDS, hepatitidy A, B, C), hygienický servis nebo individuální terapie.
Statistiky rumburského K-centra ukazují, že za rok 2006 jej navštívilo více než 150 klientů a bylo vyměněno přes 12 tisíc kusů použitého injekčního materiálu, což znamená, že K-centrum rozhodně není zbytečné.
Pokud občané naleznou injekční stříkačku, určitě by se jí neměli dotýkat nebo se jí dokonce snažit odstranit sami. Mohou se však obrátit na policii nebo kontaktovat K-centrum na tel. č. 602 414 911, 412 331 017.
Jana Pavlová

Tisk Tisk | E-mail E-mail