Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

30. ročník Středoškolské odborné činnosti zná vítěze

Jubilejní 30. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ) si v tomto roce našel cestu do Varnsdorfu. Na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole Varnsdorf byly o víkendu 13. až 15. června zhodnoceny a slavnostně oceněny výsledky celoročního snažení studentů středních škol z celé České republiky.
SOČ je dobrovolná zájmová činnost žáků středních škol, kterou studenti pod vedením svých učitelů uskutečňují na svých školách v 18 oborech, letos poprvé do klání byla zařazena i informatika. Posláním této soutěže je vyhledávat nové talenty a rozvíjet a podporovat jejich zájmy.
Ti soutěžící, kteří se probojují školními, okresními a krajskými koly nakonec poměřují své síly v kole národním. A nejlepší řešitelé z národního kola jsou nominováni do mezinárodních soutěží.
Soutěžního klání ve Varnsdorfu se letos zúčastnilo na tři sta soutěžících ze všech krajů České republiky. Podle porotců byly hodnocené práce vynikající, ale objevily se i práce průměrné. Co však bylo znepokojující, byla zhoršená úroveň českého jazyka u všech soutěžících. Naopak pochvalu si vysloužilo to, že prakticky všichni prezentovali svoji práci pomocí dataprojektorů atp.
VOŠ a SPŠ Varnsdorf reprezentovali Roman Švarc a Martin Heidler v oboru elektrotechnika, kteří za svou práci na téma Teslův transformátor vybojovali druhé místo v rámci Ústeckého kraje, i v rámci svého oboru. Další soutěžící z této školy obsadili páté, osmé a deváté místo. V oboru biologie se na 14. až 16. místě umístila Střední lesnická škola Šluknov za práci s názvem Umělý odchov dřemlíka tundrového v zajetí.
Ze čtrnácti krajů byl nejúspěšnější kraj Pardubický, kraj Ústecký se probojoval až na místo třinácté. Za ním zůstal již jen kraj Liberecký.
31. ročník SOČ se bude konat opět za rok, tentokrát bude hostitelským městem Dvůr Králové.
Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  ČR a jejím gestorem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT. Záštitu nad 30. ročníkem celostátní přehlídky převzali hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc a Město Varnsdorf.

Tisk Tisk | E-mail E-mail