Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ani deštivé počasí rumburské slavnosti nezhatilo

Letošní rumburské slavnosti byly naplánovány a připravovány do posledního detailu již několik měsíců předem, ale nepřízeň počasí, které si právě pro tento den vybralo přehlídku toho nejnepříjemnějšího a nejprotivnějšího, co mělo v zásobě, od vydatných lijáků, zimu až po nevlídný vítr, nemile zaskočila i návštěvníky slavností i samotné pořadatele.
Organizátoři se snažili ze všech sil, a tak z původní programové nabídky neslevili téměř nic a návštěvníkům tak předložili více jak desetihodinový program plný zábavy.
A přes to všechno vzpomínají pořadatelé na letošní čtvrtý ročník Slavností města Rumburk s úsměvem a s dobrým pocitem:
„Nepřízeň počasí nás hodně mrzela. Celý rok jsme připravovali pěkný a zábavný program, který se měl konat na Lužickém i na Dobrovského náměstí a měl pobavit tisíce lidí tak, jako v minulém roce, ale zima a déšť naše plány trochu pozměnily, hlavně na Dobrovského náměstí. Pro nás bylo důležité, že se povedl program a doufáme, že se návštěvníci dobře bavili,“ vysvětluje jedna z organizátorek Kateřina Netuková.

slavnosti-2008-6

Připravit desetihodinový zábavný program tak, aby si každý přišel na své a nenudil se, musí být velice náročné. Máte nějaký tajný recept, jak na to?
„Máme s tím již své zkušenosti a dnes už víme, co koho baví a co ne. Snažíme se, aby programová nabídka byla pestrá, aby návštěvníky potěšila hudba, aby se měli na co podívat a nad čím žasnout, ale také aby se dobře najedli a napili. Snažíme se potěšit všechny jejich smysly. Ale je pravda, že to není ani trochu jednoduché a každému naše nabídka vyhovovat nemusí. V každém případě slavnosti jsou pořádány hlavně proto, aby se lidé odreagovali od starostí všedního života.“

slavnosti-2008-2

A jaké tedy letošní slavnosti byly a jaké měly být?
„Při letošních slavnostech zůstala zachována podoba historického městečka s táborem rytířů a jejich družinami, s dobovou krčmou a stánky s řemesly. Programově byly slavnosti ve zcela novém „kabátu“. Naprostými novinkami byly například dobová hudba skupiny Krleš a dělostřelecké vystoupení Černá Artilerie. Premiéru měla Pirátská ohnivá show v podání Řádu černých rytířů, která měla oproti minulým rokům podobu spíše divadelního představení plného pyrotechnických a ohnivých efektů. A vrcholem celého dne byl koncert Petra Bendeho a bandu. Takže letošní slavnosti měly být zcela nové a doufám, že z pohledu návštěvníků byly.“

slavnosti-2008-5

Součástí slavností byl i průvod členů Řádu černých rytířů v dobových kostýmech, vystoupení šermířů ze skupiny Ascalon a Děčínský páni. Tančily dívky v dobových krojích, a dokonce i vy a další pořadatelé jste na sebe vzali šaty středověkých měšťaček, cikánek a šlechtičen. Nevadila této části programu nepřízeň počasí a déšť?
„Déšť tomu trošku vadil, zejména kostýmům, které vlhkostí hodně trpěly. Proto jsme museli část programu přesunout z Dobrovského náměstí na pódium na Lužické náměstí. Diváci sice program viděli celý, ale pod širým nebem by z něj měli jistě větší zážitek a i účinkující by si to více užili.“

slavnosti-2008-4

A jaké bylo publikum?
„Skvělému rumburskému publiku bych ráda za celý tvůrčí tým poděkovala, protože jeho přítomnost i v tomto nepříznivém počasí byla tou největší pochvalou a podporou pro všechny účinkující. Přestože na mnohých z nich bylo vidět, že jim zima leze za nehty, vydrželi s námi až do večera a na Petra Bendeho a na ohnivou show byla obě náměstí zcela zaplněná. A účinkující se už postarali o to, aby diváky pořádně zahřáli, ostatně, o to se po celý den snažili i stánkaři s lahodným jídlem i pitím. Ale hudba někdy rozpaluje víc,“ směje se Kateřina Netuková.

slavnosti-2008-3

Teď, když už máte ten pořadatelský shon za sebou, jak dlouho budete odpočívat a kdy budete připravovat další akci?
„Tak shon určitě zatím ještě nepolevil, máme před sebou ještě několik akcí, na kterých se město podílí jak organizačně, tak finančně (Tour de Zeleňák, Pahorkáč a Loretánské slavnosti). Mimo těchto akcí už jsme začali pracovat na pátých Slavnostech města Rumburk. Zatím nosíme v hlavě hrubý program, ale již teď víme, že nabídneme rumburským občanům a návštěvníkům celou řadu novinek a překvapení. V každém případě chceme i nadále zachovat tradici a udržet kvalitu slavností bez ohledu na to, jaké bude počasí nebo další nepříznivé okolnosti.
A i když si říkáme sláva, že to máme za sebou, těšíme se už na příští rok. Je pro nás výzvou připravit další slavnosti lepší, pestřejší a zábavnější a doufáme, že se to i ostatním bude líbit. Na závěr bych ještě ráda poděkovala všem, kteří nám při slavnostech a jejich pořádání pomáhali, ale nebudu jmenovat ani uvádět konkrétní jména, protože bych nerada na někoho zapomněla,“ dodává Kateřina Netuková.

Foto: J. Stejskal a Z. Novák

slavnosti-2008-1
Tisk Tisk | E-mail E-mail