Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Do školních lavic se opět vrátil život

Letošní školní rok se nezdržel ani o jeden jediný den, a tak se již 1. září rozezvučely školní budovy, třídy a chodby ve všech školách radostným povykem malých i velkých školáků.
A zatímco ti starší se radostně vítali a vyměňovali si své dojmy z prázdnin, ti nejmenší, kteří se na cestu do školy vypravili poprvé, v sobě potlačovali podivnou směs nervozity a strachu z neznámého, a na druhé straně radostného očekávání z nového a nepoznaného. A aby se ve škole cítili jako doma, čekaly na malé žáčky na jejich školních lavicích drobné dárečky a před tabulí hodná a krásná paní učitelka. Přivítat je přišli i ředitelé škol a starostové měst, a přestože mnozí novopečení školáčci byli tou záplavou slov zcela zmatení, jejich nadšení, že už patří mezi školáky, bylo veliké. S novotou vonící školní brašnou na zádech a kornoutem sladkostí v ruce se loučili o hodinu později se svou školou velice neradi. A jejich rodičům nezbývá než doufat, že jejich ratolestem toto nadšení vydrží co nejdéle.

skolak

„Tak mě tak napadá, jestli ten fotbal není lepší než škola,“ možná přemýšlí první školní den malý Matýsek, jeden z pětadvaceti nových žáčků v Základní škole V. Kováře v Horním Jindřichově. Foto: tata

 

Aby se rozdováděné a po prázdninách nesoustředěné děti dostaly do školy i domů v pořádku, hlídkovali na mnohých místech policisté, usměrňovali dopravu a klidnili poskakující a rozjásanou omladinu.
V tomto školním roce zasedlo jen ve Šluknovském výběžku do školních lavic základních škol více jak tři tisíce dětí. Ale těch, kteří se na svou dlouhou cestou za vzděláním vypravili se svými rodiči poprvé, bylo necelých 340. Největším počtem prvňáčků se může chlubit základní škola ve Šluknově, která jich hlásí 51. Těsně za ní se drží Základní škola Tyršova v Rumburku, kam letos nastoupilo 45 nových žáčků. Naopak, pouhé tři prvňáky přivítala základka ve Vilémově, a jen osm se jich přihlásilo do školy v Lipové.

Tisk Tisk | E-mail E-mail