Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Městská knihovna v Rumburku zavádí další službu pro nevidomé

slepci001 Poskytované služby pro své klienty a návštěvníky rozšířila v těchto dnech Městská knihovna v Rumburku o speciální počítačový program pro slabozraké a nevidomé.
Díky této novince tak bude umožněno zrakově postiženým lidem zachovat si svou nezávislost, schopnost samostatně získávat informace bez prostředníka a nezávisle pracovat s počítačem a internetem.
Počítačový program Supernova umožňuje slabozrakým zvětšení textu a obrázků až šedesátkrát, větší nastavení barev, kontrastu a jasu, nebo výběr kontrastních a dobře viditelných kurzorů myši a mnoho dalších pomůcek, které jim mají usnadnit orientaci na obrazovce. Nevidomí mají naopak možnost komunikovat s počítačem pomocí hlasového a hmatového výstupu.
V praxi to vypadá jednoduše. Uživatel programu pohybuje po obrazovce myší a počítač mu vysvětluje, kde se právě kurzor myši nachází. Pokud uživatel zadá nějaký úkol, počítač se ho zeptá, zda chce skutečně udělat to, co počítači uložil. Upozorní ho na chybu, případně poskytne vysvětlení, jak ji napravit. Stejný postup je i při sledování internetu, kdy program čte všechna slova a věty, ikony a popisky obrázků, www stránky a e-maily. Pracuje s různými fonty a znaky.
Program Supernova je navíc opatřen možností rychlého čtení knih pomocí speciální odečítačky. Uživatel do ní vloží knihu a počítač po malé chvíli začne předčítat. Posluchač si může nastavit hlasitost a rychlost mluveného slova podle svého, dokonce si může i vytvářet vlastní hlasy a vybírat jazyk, ve kterém bude text předčítán. Kromě toho je program schopen číst i Braillské písmo.
Podobný postup je i při psaní textu. Program uživatele informuje o tom, co píše, a to nejen po jednotlivých znacích, ale i po celých slovech, nebo i obojí. Záleží na tom, co pisateli vyhovuje více a jak si program nastaví. I zde je zápis textu možný v Braillském písmu.
Ti, kteří se s touto novinkou ještě nesetkali, se nemusí obávat, že by si s ní neporadili. Ochotné pracovnice knihovny jsou vždy připraveny jim pomoci.
Přestože byl program v knihovně zaveden před pouhými dvěma týdny, již dnes má více jak desítku zákazníků, a to mezi slabozrakými i nevidomými.
Program Supernova získala ředitelka Květoslava Cándríková pro Městskou knihovnu v Rumburku díky projektu Poskytování informačních služeb pro zdravotně postižené, na který částkou 80 tisíc korun přispělo Ministerstvo kultury ČR. Celkem pořízení programu stálo 116 tisíc korun.
Rumburská městská knihovna svým klientům nabízí pestrou řadu služeb a nezapomíná ani na handicapované spoluobčany. Již několik let mají slabozrací a nevidomí možnost zapůjčit si v knihovně knihy psané v Braillském písmu, nebo knihy zvukové. Pro snazší čtení byla slabozrakým pořízena čtecí lupa a nový počítačový program Supernova je tím nejmodernějším pomocníkem, který mohou mít zrakově postižení v rumburské knihovně k dispozici.

Tisk Tisk | E-mail E-mail