Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Povolební tanečky znepokojily starosty Šluknovska

Na posledním listopadovém zasedání Sdružení pro rozvoj Šluknovska se starostové obcí netajili tím, že výsledky krajských voleb v letošním roce jim moc radostí neudělaly. Do zastupitelstva kraje se probojovali jen dva zástupci ze Šluknovského výběžku, Ing. Petr Jakubec (ČSSD) z Varnsdorfu a jiříkovský podnikatel Mirko Bernas, který kandidoval za stranu Severočeši.cz.
V době, kdy zasedalo SPRŠ nebyly ještě známy výsledky povolebního vyjednávání a konečné složení vedení Ústeckého kraje, a tak před starosty stála otázka, jakou podporu bude mít Šluknovský výběžek mezi krajskými politiky a kdo z nich bude pro starosty obcí a měst na Šluknovsku v příštích čtyřech letech partnerem.
Jejich naděje se upíraly k sociálnímu demokratovi Jaroslavu Foldynovi, který vždy Šluknovský výběžek podporoval a byl pro jeho rozvoj přínosem, za což od starostů obdržel tzv. Milanovu cenu. Starostové se shodli, že Foldyna je jedním z mála politiků, který vždy vyslyšel jejich prosby a včas reagoval na jejich potřeby, a proto i s nelibostí a se znepokojením sledovali situaci, kdy se část sociálních demokratů zvolených do krajského zastupitelstva postavila proti Foldynově zvolení hejtmanem Ústeckého kraje.
Jakési vyhlídky na komunikaci s krajem by mohlo znamenat i zvolení Petra Jakubce do Rady Ústeckého kraje, o jehož loajalitě ve vztahu ke Šluknovskému výběžku nikdo nepochybuje.
Naopak nejistotu a rozpaky způsobují mezi mnohými přítomnými starosty aktivity Mirko Bernase. K tomu se mimo jiných vyjádřil i starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser: „Pan Bernas by už měl konečně dát najevo, kam patří. Do zastupitelstva Jiříkova kandidoval jako nezávislý za sociální demokracii, do kraje kandidoval za Severočechy, ve II. kole senátních voleb nepodporoval sociálně demokratického kandidáta, ale naopak jeho pravicového protivníka, a nyní se opět přiklání k sociální demokracii s tvrzením, že kampaň Severočechů nebyla jeho kampaní. Ptám se, co měly znamenat ty lži uváděné jeho jménem týkající se mé osoby a naší obce prezentované na stránkách severocesi.cz. Jeho jednání je zatím neprůhledné,“ zdůraznil Josef Zoser.
Smířlivěji na Mirko Bernase nahlíží starosta Starých Křečan Martin Mänzel: „My máme s panem Bernasem slušné vztahy a předpokládáme, že pokud s ním i nadále budeme vycházet v dobrém, tak by mohl být pro Šluknovsko i přínosem,“ doufá.
Ale mnozí starostové po svých nepříjemných zkušenostech s ním nevidí tohoto kontroverzního politika v růžovém světle a spíše se přiklánějí k názoru Josefa Zosera, že vycházet s Mirko Bernasem v dobrém je velice obtížné, ne-li nemožné.
Se svými obavami z budoucnosti se svěřil i starosta Šluknova a předseda SPRŠ Milan Kořínek: „Doufejme, že na nás noví krajští radní a zastupitelé nezapomenou a že už nebude Šluknovsko spojováno s Náhorním Karabachem. Doufejme, že se nám podařilo zvrátit jejich mínění a přesvědčit je, že máme svůj hlas, svou pozici a vážnost a že náš Šluknovský výběžek neupadne na příští čtyři roky v zapomnění,“ věří Milan Kořínek.
Po dlouhé diskuzi o nejistých budoucích vztazích Ústeckého kraje ke Šluknovskému výběžku se starostové věnovali příjemnějším záležitostem, a to udělení Milanovy ceny, kterou každoročně oceňují toho, kdo se v daném roce nejvíce zasadí o rozvoj Šluknovského výběžku. Tentokrát ji získal za svůj přínos a práci pro region starosta Jiřetína pod Jedlovou a bývalý senátor Josef Zoser. Předseda sdružení Milan Kořínek předal svému oceněnému kolegovi diplom a pamětní destičku, do níž bude vyřezáno jeho jméno a zároveň ho vyzval, aby i nadále zastával funkci předsedy Hospodářské a sociální rady okresu Děčín, s čímž jednotně souhlasili i ostatní starostové.
Přestože v závěru jednání starostové zvolili na příští dvouleté období nové vedení Sdružení pro rozvoj Šluknovska, žádné zásadní změny se nekonaly. I nadále ve funkci předsedy zůstává Milan Kořínek, starosta Šluknova, místopředsedy byli znovu zvoleni starosta Mikulášovic Stanislav Hladík a místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský.

milanova-cena

Starosta Jiřetína p/J Josef Zoser (vpravo) získal za svou práci a přínos pro Šluknovský výběžek od starostů ocenění – tzv. Milanovu cenu. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail