Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Brožura o nejzajímavějších poutních místech Šluknovska

Významné církevní památky Šluknovska v tištěné podobě i formou webových stránek představuje veřejnosti právě dokončený projekt „Poutní cesta po Šluknovském výběžku“, na němž Římskokatolická farnost Jiříkov pracovala od dubna do října letošního roku.
Projekt v celkové výši 130 000 Kč byl podpořen z rozpočtu Ústeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.
„Projekt má několik výstupů. Zahrnul mimo jiné vytvoření nových webových stránek, vydání barevné šestnáctistránkové české a německé informační brožury a propagační skládanky. Tiskoviny stručně shrnují počátky poutní tradice, historii jednotlivých kostelů či kaplí a aktuální informace o dostupnosti šesti poutních míst Šluknovska – Baziliky minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, loretánské kaple s ambity v Rumburku, kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostela Panny Marie Sněžné v Krásné Lípě – Sněžné, kaple sv. Anny na Annabergu u Lobendavy a kaple sv. Kříže u Jiřetína pod Jedlovou,“ vysvětlil páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí.
Působivé fotografie sakrálních památek a stále živých poutních míst nafotil Jiří Stejskal z Jiřetína pod Jedlovou, který je současně autorem grafické podoby tiskovin. Informační materiál vytiskla Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafie v Rumburku.
„V rámci projektu byly vytvořeny i česko-německé webové stránky www.poutni-mista-sluknovsko.cz, na nichž zájemci najdou základní informace o poutních místech, možnosti jejich návštěvy mimo dobu poutí, kontakty na duchovní správce a přehlednou mapu. Zveřejněny jsou zde např. dobové fotografie, texty poutních písní a zvuková ukázka hry na varhany ve Filipově,“ uvedl autor webových stránek Tomáš Klinský.
Projekt Poutní cesta po Šluknovském výběžku se snaží návštěvníky cíleně zavést do míst s nepřetržitou poutní tradicí, trvající už od barokních dob, jako je tomu např. v případě loretánské kaple v Rumburku od roku 1707. Zájemci se v ucelené podobě seznámí se šesti místy, jež mohou navštívit odděleně jako významnou sakrální památku, nebo jako poutníci při církevní pouti. „Představeno je i nejnavštěvovanější poutní místo v litoměřické diecézi – Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově u Jiříkova, ve 30. letech 20. století nejnavštěvovanější poutní místo ve střední Evropě. Vydáním tiskovin a pořádáním tradičních náboženských poutí chceme upozornit na existenci významných církevních památek Šluknovského výběžku,“ vysvětlila Barbora Hildebrandtová z rumburské Lorety.
Brožura o poutních místech Šluknovska byla vydána ve dvoutisícovém nákladu a je k dostání v Loretě v Rumburku, v Knihkupectví Doukoupilová či v informačních střediscích ve Šluknově a Krásné Lípě.

Tisk Tisk | E-mail E-mail