Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Noema oslavila krásné patnácté narozeniny

Je to už patnáct let, kdy se rumburské veřejnosti představila agentura Noema a kdy na dveře lidí starých, bezmocných nebo nemocných poprvé zaklepala pracovnice této agentury s nabídkou pomoci a se srdcem na dlani.
Dnes už se Noema stala běžnou součástí rumburského života a stovek obyvatel celého Šluknovského výběžku, za nimiž jezdí i několikrát týdně vždy usměvavá dáma v modrém autíčku s logem Noemy na předních dveřích.
V agentuře takových milých dam pracuje víc a všem velí ředitelka Ludmila Votavová. Ta je také tím, kdo je nositelem této chvályhodné myšlenky, kdo vydupal tuto službu pro lidi ze země, na kom ležela a leží největší tíha a zodpovědnost za osudy firmy, ale i jejích zaměstnanců, a především klientů.
V péči o své klienty nasadila Noema vysokou laťku. Nabízí jim ošetřovatelské služby, například aplikaci léků, převazy obvazů, ale i pečovatelské služby, jako je pomoc při osobní hygieně, drobný úklid domácnosti a nákupy základních potravin. Úzce spolupracuje s lékaři a sociálními pracovníky, a to vše ve prospěch svých zákazníků. Ošetřovatelské služby hradí zdravotní pojišťovny, pečovatelskou službu pomáhá hradit částečně město a částečně si ji hradí klient sám.
Pro Noemu pracuje na plný úvazek šest zdravotních sester a dvě pečovatelky, na částečný úvazek dvě rehabilitační a čtyři zdravotní sestry. Na kvalitu personálu klade Ludmila Votavová vysoké nároky. Sestra pracující pro Noemu musí mít nejméně pět let praxe ve zdravotnictví, z toho dva roky musí pracovat u lůžka pacienta, musí vlastnit řidičský průkaz, respektovat neomezenou pracovní dobu, musí mít znalosti ze všech medicínských oborů, musí se umět včas a správně rozhodnout, být laskavá a tolerantní, být diskrétní a musí ctít soukromí pacienta a jeho rodiny. Pokud nesplňuje tyto požadavky, nemůže se stát součástí tohoto profesionálního týmu.
Koncem listopadu si Noema připomněla patnáct let od svého založení a tyto krásné narozeniny se rozhodla oslavit v komorním duchu se svými přáteli a příznivci, dalo by se říci téměř v rodinném kruhu.
Přesto se na její „základně“ v Luční ulici v Rumburku sešlo tolik gratulantů, až musely být vysazeny dveře z pantů, aby se všichni mohli namačkat u slavnostní tabule, které vévodil dort pro štěstí ve tvaru podkovy. Gratulantů přišlo mnoho, mezi jinými i místostarostka Rumburku Alena Winterová, ředitel nemocnice ve Varnsdorfu MUDr. Jára, nezapomenutelný Josef Eder a mnoho dalších.
Hostitelka Ludmila Votavová připomněla těžké začátky agentury, kdy se setkávala především s neochotou a s velkou nevraživostí některých lékařů, s nepochopením ze strany zdravotních pojišťoven, s byrokratickými těžkostmi, ale i s haváriemi, kdy původní kanceláře vyplavila voda, se zloději, kteří agentuře ukradli dva automobily a nakonec i s nedůvěrou některých klientů.
Ale Noema je houževnatá a přežila všechny nesnáze a časem se jí podařilo všechny přesvědčit, že je to firma spolehlivá a solidní a že se stále drží svého hesla: „Cílem je spokojený pacient“.
Dnes je Noema největší agenturou tohoto druhu v okrese Děčín nejen co do počtu personálu, ale i pacientů, a její působnost se stále rozšiřuje. Modré autíčko Noemy dnes neuvidíte jen v Rumburku, ale stále častěji ho můžete spatřit i na Varnsdorfsku, v Krásné Lípě a Rybništi, ke svým sestřičkám z Noemy se hlásí i spokojení pacienti z Jiříkova a jiných měst.
Podle některých slovo Noema znamená laskavá, dobrá. Slovník cizích slov tvrdí, že noema je myšlenka. V případě této agentury není lepší spojení než laskavá myšlenka. Myšlenka, která se změnila v dobrý skutek.

noema

Zakladatelka a ředitelka agentury Noema Ludmila Votavová (vpravo) při oslavě patnáctých narozenin. Foto: vybezek.eu

Tisk Tisk | E-mail E-mail