Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na návštěvě u lékaře (bez poplatků)

Dráždivý kašel je onemocnění více než nepříjemné. Nemocného nebolí jen podrážděné sliznice dýchací trubice, ale i žebra a mezižeberní svaly, záda a nakonec celé tělo. Někdo léčí kašlem zaručenými léčivy moderní medicíny, jako je Stoptussin, Intussin, Bromhexin, Kodein, Mucosolvan a v poslední době velmi oblíbený ACC, jiný se stále rád vrací k lékům našich babiček a po lžících popíjí jitrocelový sirup nebo šťávu z cibule a cukru, případně medu. Ale někdy jsou všechna takováto léčiva zbytečná a úporný kašel a dušnost na žádnou léčbu nezabírá. Pak je namístě navštívit lékaře, aby posoudil, zda se jedná o obyčejný kašel nebo nehrozí-li pacientovi onemocnění zvané průduškové astma. Na otázku, co to vlastně je průduškové astma, nám dnes odpovídá Mudr. Ivana Richtrová.

Průduškové astma je vážné chronické onemocnění dýchacích cest. V České republice trpí astmatem až osm set tisíc dětí a dospělých. Astma se vyskytuje ve všech věkových skupinách, ale výrazný nárůst pozorujeme u dětí v prvních letech života. Největším rizikem pro vznik astmatu je alergie. Výskyt alergického onemocnění v rodině, ekzém v prvních třech letech věku, alergická rýma – to jsou signály rizika budoucího astmatu.

Nepoznané a neléčené astma vede k chronickému poškození dýchacích cest a k poškození plicní funkce, které někdy již nelze napravit.

Dnes máme pro léčbu astmatu účinné a bezpečné léky. Úspěch léčby vždy závisí na včasném rozpoznání astmatu a na včasné a správné léčbě.

Máte-li záchvaty dušnosti, kdy se stává výdech velmi obtížným a který provází hvízdavý či sípavý zvuk, kašel a pocit tíže na hrudi, trpíte-li záchvaty dušnosti po tělesné námaze, v druhé polovině noci nebo nad ránem, trápí-li vás vleklý dráždivý kašel, který není provázen teplotou, pak neváhejte navštívit lékaře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail