Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co dokáže způsobit lidská omezenost

Jen jako výplod chorého mozku lze označit čin člověka, který cíleně zničil téměř celý jabloňový sad. Ten nechala vloni na Valdeku vysadit firma Schäfer a Sýkora s.r.o.
„Vysadili jsme devadesát mladých stromků jabloní různých odrůd tak, aby jejich plody dozrávaly od začátku léta až do pozdního podzimu a aby tak vysoká zvěř, srnčí a daňčí měla přirozenou a pestrou stravu co nejdéle do zimy,“ vysvětluje jednatel firmy Ing. Karel Shäfer. „Z tohoto důvodu jsme volili i odlehlejší místo, aby se zvěř nepotulovala u stromů kolem silnic. Jen v loňském roce, kdy byla obrovská úroda jablek, jsme našli v okolí u silnic v našem revíru několik desítek kusů uhynulé zvěře, která se nejspíš připletla projíždějícím automobilům do cesty,“ dodává.
Vysazené stromky, které přežily náročnou zimu, ale nepřežily již řádění zatím neznámého vandala, který bez zcela zjevného důvodu více jak dvě třetiny stromků zlomil. „Když se to stalo poprvé, mysleli jsme si, že do těchto končin zabloudil nějaký pobuda, který si jen tak „zablbnul“ a přitom zlámal několik desítek stromků. Ale když se to začalo opakovat, došlo nám, že jde o úmysl škodit a ničit,“ přiznává Schäfer.
Co může být důvodem takového vandalského činu zatím není jasné. „Je to pro nás nepochopitelné. Ty jabloně nikomu a ničemu nebrání, jsou vysazeny na samotě, na našem pozemku, nikoho neomezují. Naopak, až by vyrostly, bylo by v jejich stínu i krásné posezení s výhledem na Rumburk. Tak pořád nechápeme, proč někdo šel nejméně třikrát za sebou takovou dálku, a dal si tu práci a mladé stromy zlomil,“ nedokáže pochopit Karel Schäfer.
Majitelé sadu již podali trestní oznámení na neznámého pachatele a policie se tím začala zabývat. Nakonec ale případ odložila. „Zatím se nám nepodařilo najít nějaké vodítko, které by nás dovedlo k pachateli,“ říká tiskový mluvčí Policie ČR Ladislav Cvik. „Vyskytnou-li se ale další indicie, které by mohly vést k dopadení pachatele, může být šetření opět otevřeno,“ dodává. Pokud by byl pachatel dopaden, hrozí mu za trestný čin poškozování cizí věci až jeden rok za mřížemi a náhrada škody.

aalej1

Téměř šedesát stromků z devadesáti v jabloňové aleji na Valdeku se stalo obětí neznámého vandala. Foto gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail