Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V rumburském kostele sv. Bartoloměje začala celková rekonstrukce varhan

V děkanském kostele sv. Bartoloměje v Rumburku během podzimních měsíců probíhá generální oprava varhan. S obnovou nástroje z roku 1923 začala v září letošního roku varhanářská firma Petra Stehlíka z Hodonína, dokončena by měla být v průběhu roku 2010. Celkové náklady na restaurování byly stanoveny na 700000 Kč. Opravu varhan zajišťuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za finanční pomoci soukromého dárce, farníků a Města Rumburk.
První etapa opravy varhan ve výši 300 tisíc Kč skončí v prosinci 2009 a zahrne demontáž a čištění celého nástroje, dřevěných částí a dřevěných píšťal a opravu hracího stolu. Ošetření čeká také všech 1650 píšťal o velikosti 10 mm až 5 m. Historie varhan v rumburském kostele sv. Bartoloměje sahá do 19. století. „Dvoumanuálový nástroj se třiceti znějícími rejstříky z roku 1923 pochází od drážďanské firmy Julius Jahn u. Sohn. Historie varhan je však staršího data. Varhany byly zmíněného roku vestavěny do novorománské varhanní skříně s původními píšťalami staršího nástroje z roku 1874. Tento varhanní nástroj mohl pocházet od pražské varhanářské dílny Karla Schiffnera nebo albrechtické dílny Josefa Predigera,“ uvedl organolog PhDr. Vít Honys z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.
Římskokatolickou farnost v Rumburku, Jiříkově a Starých Křečanech spravuje komunita salesiánů se sídlem v Rumburku, které se v letošním roce podařilo úspěšně dokončit generální rekonstrukci velkých varhan v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově. „Unikátní na této záchraně varhan bylo, že obnovu provedla tatáž firma Hermann Eule z Budyšína, která nástroj před 121 lety postavila. Příspěvek na opravu varhan poskytl Česko-německý fond budoucnosti a čeští a němečtí věřící,“ řekl jiříkovský farář Mgr. Jozef Kujan SDB.

Klára Mágrová

avarhany1

Varhanář Petr Stehlík u prázdné varhanní skříně v kostele sv. Bartoloměje v Rumburku. Foto: Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail