Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Školní časopis Bezevšeho z rumburské „polygrafky“ je v ČR nejlepší

Závěr roku bývá ve znamení bilancování a stává se i příležitostí k uspořádání různých anket a soutěží. Časopis Bezevšeho, který je vydáván Střední odbornou školou mediální grafiky a polygrafie Rumburk, byl přihlášen hned do dvou takovýchto soutěží.

První z nich pořádala Asociace studentských klubů na sklonku listopadu v Brně. Třetí ročník této akce zaznamenal účast rekordních 116 titulů z České a Slovenské republiky. Porotu tvořili profesionální novináři a grafici. K cenám za nejlepší časopis a za časopis s nejlepším obsahem jsme letos obdrželi cenu za časopis s nejlepší grafikou.

Druhá soutěž o „Nejinspirativnější středoškolský časopis“ vznikla z iniciativy Klubu volných novinářů, a partnersky se na ní podílel Výbor pro vzdělání, kulturu, lidská práva a petice při Senátu ČR a Ústav pro informace ve vzdělávání. Zástupci deseti nejlepších časopisů byli pozváni do Presscentra Syndikátu novinářů v Praze, kde se zúčastnili tématického semináře a po jeho ukončení byly vyhlášeny a oceněny tři vítězné časopisy. Z rukou senátora Jaromíra Jermáře obdrželo první cenu, pohár, finanční odměnu a roční bezplatné členství v klubu novinářů naše Bezevšeho. Komise složená z novinářů, rektorů fakulty žurnalistiky a grafiků ocenila původnost autorské tvorby, originální kresby, pestrost a typografii časopisu.

Není jednoduché tvořit a vydávat dlouhodobě studentské periodikum na takovéto úrovni. Podstatný není ani fakt, že se časopis rodí na půdě školy, která má alespoň podle jména k takovému periodiku blízko. Zásadním faktorem je autorský tým, který se mění tak, jak studenti přicházejí ze základních škol a nahrazují ty úspěšně maturující. Aby to takto fungovalo, je důležité mít stálého vedoucího redaktora s neutuchající chutí začínat stále znovu, poučen předchozími zkušenostmi, který dokáže motivovat mladé autory. Právě takového má Bezevšeho v podobě Mgr. Ivy Šabatové. Serióznost časopisu je měřena počtem textových chyb, a že jich nacházíme minimum je zásluhou pečlivých korektur Mgr. Jiřího Uhra. Grafiku, uspořádání, vyváženost textů a obrázků – aspekty, které odborná porota tak vysoce ohodnotila, má na starost Ivo Šabata. Pravidelné informace ze života na domově mládeže přináší Bc. Lenka Obergruberová. Důležití jsou ale ti, pro které noviny vznikají a kteří je zároveň spoluvytvářejí. Redakce je našla v podobě píšících studentů Michaely Caskové, Jakuba Žirovnického či kreslíře Ondřeje Dolejše. Mnohdy se však podílí na čísle celá třída, kdy si každý ze studentů vybere žánr sobě vlastní – povídku, rozhovor, recenzi, fotoreportáž, báseň či křížovku.

Do nového roku chci popřát Bezevšeho mnoho spokojených čtenářů na straně jedné a celou řadu studentských příspěvků na straně druhé.

Ivo Šabata

Tisk Tisk | E-mail E-mail