Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Absolventy gymnázia na seznamu nezaměstnaných nehledejte

Rumburk • Nová narůžovělá fasáda secesní stavby na rohu ulice Sukovy a Komenského prosvětluje letošní tuhou zimu. Každé ráno budova pozře na čtyři stovky studentů, aby je odpoledne zase propustila. Den za dnem, měsíc za měsícem…

Čtyři roky docházky krát čtyřicet týdnů školního roku krát třicet vyučovacích hodin týdně je téměř pět tisíc hodin života. Šílená cifra! A nezapomeňte ji vynásobit dvěma, jestliže student nastoupí na osmileté studium.

Deset tisíc hodin písemek, zkoušení, tápání a nevědění, zkrátka stresu! Anebo taky jinak: tisíce hodin poznávání, hledání souvislostí, objevování, dozrávání. A přiměřeně času na to, aby si mladý člověk ve své hlavě srovnal, ke kterému oboru lidské činnosti má blízko, čím by se rád živil.

Jdou vám jazyky, nebo jste spíš šťastlivci, již mají blízko k chemii nebo fyzice? Baví vás počítače? Nebo raději bloudíte v labyrintu lidské duše či historie? Ve druhém ročníku (nebo sextě) si vyberete jeden ze čtyř bloků, který nejvíce koresponduje s vašimi zájmy.

Žáci si v rámci bloků vybírají ze škály předmětů (ICT, deskriptivní geometrie, latina, západní jazyky, ekonomie, filozofie, historie, biologie, chemie, fyzika, matematické programování aj.). Orientovat se v záludnostech angličtiny a němčiny jim pomáhají rodilí mluvčí, společné aktivity s gymnázii v Sulzbachu-Rosenbergu či Seifhennersdorfu nebo účast na celoevropských studentských projektech se školami ze Soluně, Milána, Ellwangenu, Brightonu či Madridu.

Vzdělávání může mít i jinou podobu než vysedávání ve školních lavicích; každou zimu studenti sekundy a prvních ročníků tráví týden na lyžařském výcviku v Krkonoších. Hranice svých tělesných i duševních schopností studenti objevují na letním sportovně-turistickém kurzu v Alpách ve Slovinsku: kdo někdy vyzkoušel vysokohorskou turistiku, dobře ví, jaké vlastnosti důležité pro život člověk na horských chodníčcích nachází – sebedůvěru, výdrž, schopnost spolupráce, obětavost.

Pokud jste v tomto školním roce den otevřených dveří už propásli, vyťukejte na klávesnici počítače www.gymrumburk.cz a vyhledejte si vše, co vás zajímá. A pokud tam očekávanou informaci nenajdete, prostě se přijďte k nám zeptat. Vždyť víte, je to ta budova s narůžovělou fasádou na rohu Sukovky a Komenského.

Roman Kroutil

  gymnazium1

Rumburské gymnázium září po rekonstrukci novotou. Foto: D. Zápotocký

Tisk Tisk | E-mail E-mail