Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pomáhat je radost, a to i podeváté

Již devátý ročník Velikonoční sbírky připravuje humanitární organizace ADRA. Letos se sbírka uskuteční 23. a 24. března v desítkách měst po celé České republice. V Rumburku se do ní jako obvykle zapojí dobrovolníci z řad studentů rumburského gymnázia, které budete potkávat v ulicích ve středu 24. března s kasičkami a oblečením s logem Adry. Dárcům za jejich drobný příspěvek do kasičky poděkují malým upomínkovým předmětem.

Výtěžek sbírky se již tradičně dělí mezi několik českých i zahraničních projektů. Třetina peněz je určena na dlouhodobé rozvojové projekty, které si vzala pod patronát mluvčí českého ministra pro lidská práva Lejla Abbásová. Mezi ně patří například nemocnice v Keni nebo podpora zemědělské produkce v Mongolsku. Druhá třetina poputuje na konto humanitární pomoci při mimořádných událostech, jako byly loňské povodně v Čechách a na Moravě nebo letošní ničivé zemětřesení na Haiti. Tyto projekty zaštiťuje herec Divadla v Dlouhé Miroslav Táborský. Poslední část ADRA použije na projekty, které realizuje v jednotlivých regionech České republiky. Ty podpořila herečka Táňa Fischerová. Jedná se mimo jiné o podporu azylových domů, hospiců, seniorských domů nebo sítě dobrovolnických center, díky nimž vychází stovky dobrovolníků do různých zařízení a nabízí svou pomoc – ať už seniorům, dětem, zdravotně postiženým či sociálně slabým.

Díky Velikonoční sbírce z roku 2009 mohla ADRA pomoci na mnoha místech – zejména pak podpořit azylový dům v Srbsku, který pomáhá obětem domácího násilí; přispět na rozvojový zdravotnický projekt v Keni – ADRA již dokázala vybudovat nemocnici s porodnicí a zubní ambulancí; bylo možné poslat peníze na humanitární pomoc po zemětřesení v Indonésii a v neposlední řadě podpořit dobrovolnické aktivity v mnoha zařízeních České republiky.

Beatrice Patzeltová

Tisk Tisk | E-mail E-mail