Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zraněného zachraňoval sám náčelník

Horní Podluží • Měli divákům předvést ukázkovou jízdu, místo toho jeden z lyžařských instruktorů skončil v kotrmelcích a s poraněnou páteří. Bezprostřední pomoc mu společně poskytli náčelník horské služby z Harrachova Vladimír Schwarz a záchranáři z České Kamenice. Naštěstí jen naoko.

Fingovaná srážka a následné profesionální poskytnutí první pomoci zraněnému lyžaři bylo součástí programu Skikarnevalu, který v lyžařském areálu v Horním Podluží připravila tamní Lyžařská škola TimSki.

Zásah horské služby v Horním Podluží ovšem nebyl pouze zážitkem pro účastníky karnevalu. Bez dechu ho sledovali i lyžaři, kteří si v sobotu odpoledne do Horního Podluží přijeli jen zalyžovat. V tak malém areálu totiž žádní profesionální záchranáři nepůsobí. První pomoc tu zraněným lyžařům poskytují vlekaři, kteří jsou k tomuto účelu vyškoleni. „Naštěstí tu moc úrazů nemíváme. Za tuto sezónu sem pro zraněného lyžaře záchranka přijela desetkrát,“ vyčíslil počet zraněných lyžařů starosta Horního Podluží Karel Kopecký. A dodal, že většinou se jedná o běžné zlomeniny nohou nebo rukou, jen jeden úraz byl vážný, když si tu malé děvče zlomilo pánev. Nad tímto počtem zraněných lyžařů skoro nevěřícně kroutil hlavou i náčelník horské služby v Harrachově Vladimír Schwarz. „V tak malém areálu s tak velkou koncentrací lyžařů je až s podivem, že tu nedochází k více úrazům,“ řekl. On sám během roku asistuje zhruba u tří stovek zranění.

O tom, že zásah profesionála v červené bundě se znakem horské služby na rukávu a žlutým nápisem na zádech, který se k těžce zraněnému přiřítil s červenými sáněmi a kterému na pomoc přispěchali další dva profesionální záchranáři v červených kombinézách, upoutal pozornost lidí, svědčil i mohutný potlesk bezmála pěti set diváků, kteří vše bez dechu sledovali. Aby ne, celá záchranná akce skončila až se sirénami sanitky, která zraněného odvážela do nemocnice. „Vždycky je moc zajímavé sledovat profesionály při jejich práci, oceňuji je a tleskám. Bylo to skvělé odpoledne,“ řekla Pavlína Kloučková z České Lípy.

To skvělé odpoledne, plné karnevalových soutěží, her, hudby a tance, sjezdu po ztemnělé sjezdovce se zapálenými loučemi a hořícím kaskadérem si malí i velcí návštěvníci mohli užívat až do pozdních večerních hodin, kdy vše zakončil ohňostroj.

zachranari11

Horská služba při záchraně zraněného lyžaře. Foto: sp

Tisk Tisk | E-mail E-mail