Krásná Lípa velkolepě oslavila 140. výročí povýšení na město

Tištěné noviny 12/2010 | 17. 6. 2010 | Nezařazené

Symbolem města Krásné Lípy již není jen lípa, český národní strom, ale i čtyři životadárné živly – země, oheň, voda a vzduch. Sochy těchto mocných duchů, jejichž autorem je akademický malíř a sochař Herbert Kizsa, se staly další dominantou Křinického náměstí v Krásné Lípě, které bylo slavnostně otevřeno 5. června po náročné a nákladné rekonstrukci u příležitosti 140. let povýšení Krásné Lípy na město.

Do podstavce jedné ze soch byla umístěna pamětní schránka s dobovými dokumenty. Vedle drobných mincí, denního tisku a propagačních předmětů ukrývá i vzkaz příštím generacím.

Slavnost byla zahájena přesně v 11.00 hodin, ve chvíli, kdy se rozezněly zvony kostela. Po proslovu starosty města Zbyňka Linharta požehnal novému náměstí kanovník Litoměřické diecéze Jiří Hladík, krásnolipský rodák. Otec Hladík byl také jedním z 1400 absolventů krásnolipské základní školy, kteří se sem v tento den sjeli na své největší historické setkání.

Lidé na setkání přijeli ze vzdálené Anglie i Černé Hory, přijeli bývalí žáci i učitelé. A jak sami Krásnolipští píší na svých webových stránkách: „Výjimkou nebylo ani setkání dávných kamarádů, kteří se 50 let neviděli. Emocemi naplněné náměstí se v jeden okamžik semknulo kolem třiadevadesátiletého bývalého ředitele školy Františka Jindry, jehož žáci ho chtěli po letech opět vidět a alespoň mu krátce stisknout ruku.“

Krásnolipští tak trojnásobně překonali dosavadní rekordy v největším počtu absolventů na jednom místě a v největším počtu absolventů jedné školy na společné fotografii.

Dojmy ze setkání s rodným městem, s přáteli z dětství byly velice silné. Za všechny to nejlépe v internetové diskuzi vyjádřila Vladimíra Kotousová-Hozáková: „Jsem poněkud postarší ročník, takže setkání se spolužáky a procházky po Lípě byly úžasné. Sice jsme se rozprchli do všech koutů světa, ale Krásná Lípa je pořád pro nás srdeční záležitost, tam jsme si poprvé rozbili kolena, provedli své první lumpárny, dostali první pusy, ve škole pár facek, když jsme zlobili, a na to všechno jsme vzpomínali.

Je asi málo měst, kde se udělalo tolik pro zvelebení, jako v Lípě, za což vřelý dík. Obešli jsme město, rybník Cimrák, stezku okolo, park za hřbitovem, sportovní areál a všude je vidět ohromný kus práce. V dnešní době, kdy sehnat peníze a nadšence pro zvelebování je velice náročné, je to spíš poslání, než práce, a za to všem velké díky.

Přeji všem v Lípě, ať se vám nadále daří, přeji vám ještě spoustu takových akcí, jako byl sraz spolužáků v Krásné Lípě, přeji, ať je čím dál hezčí.“

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: https://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: https://archivrn.rumburk.cz/2010/06/17/krasna-lipa-velkolepe-oslavila-140-vyroci-povyseni-na-mesto/