Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vlakové neštěstí na rumburském nádraží

Houkání sirén, množství sanitek, policejních a hasičských vozů před rumburským vlakovým nádražím v pondělí 31. května vyvolalo mezi obyvateli Rumburku značný rozruch. Městem se zakrátko rozšířila informace, že na vlakovém nádraží došlo ke srážce dvou vlaků, že na místě je mnoho raněných, a dokonce i několik mrtvých.

Naštěstí to byla pravda jen z poloviny. Jednalo se pouze o taktické cvičení, které mělo prověřit připravenost Hasičského záchranného sboru, Sboru dobrovolných hasičů a Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje na tyto náročné havarijní situace.

Mrtvý zřízenec Českých drah, kterému vlak ujel hlavu, byl jen vycpaný hadrový panák. Krev, která tekla po kolejích proudem, byla jen vodou naředěná škrobová moučka obarvená potravinářským barvivem, a raněné představovali studenti střední zdravotnické školy, kteří se ovšem do svých rolí vžili natolik, že jejich bolestivý nářek, sténání a výkřiky hrůzy zněly nádražím víc než přesvědčivě.

Zásahu se zúčastnilo 12 jednotek, 54 hasičů, zdravotníků a policistů a 14 kusů techniky, včetně stanu pro psychologic-kou pomoc raněným a obětem neštěstí. Celý zásah, při němž byly vyproštěny z trosek raněné osoby a evakuovány do bezpečné vzdálenosti, jejich ošetření a převoz do zdravotnických zařízení, odvoz mrtvých a zajištění místa neštěstí, trval necelé dvě hodiny. Podle přihlížejících odborníků byl zásah proveden perfektně, bez zmatků a chaosu, každý věděl, co má dělat, a hlavně proč to dělá. Smyslem celého cvičení bylo nejen sladit kroky mezi jednotlivými záchrannými složkami, naučit se spolupracovat a připravit se na podobné situace, ale i odhalit chyby a nedostatky. Dohlížející komisaři se shodli na tom, že těchto závad bylo minimum.

Video, které zachycuje náročnou práci záchranářů i atmosféru, která jejich náročnou práci provází, je možné zhlédnout na www.hasicirumburk.cz pod názvem Námětové cvičení.

Zúčastněné jednotky: HZS Děčín, HZS ČD Liberec, SDH Rumburk, SDH Varnsdorf, SDH Jiříkov, SDH Krásná Lípa, SDH Šluknov, ZZS Rumburk, PČR a MP Rumburk, Záchranáři Česká Kamenice, Dopravní záchranná služba, psychologický pracovník.

vlak1

Při vyprošťování zraněných osob z havarovaného vlaku zasahovali hasiči i zdravotníci. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail