Dům kultury v Rumburku má nového šéfa, jaké jsou jeho plány?

Tištěné noviny 13/2010 | 1. 7. 2010 | Nezařazené

kucer S ředitelem rumburského domu kultury Miloslavem Kucerem, kterému právě skončila šestiměsíční doba hájení po nástupu do funkce, jsme se sešli v jeho pidiředitelně, abychom z něj vymámili všechna jeho tajemství a plány.

Nástup do nové funkce neměl zrovna jednoduchý, jelikož stále ještě ve zdech „kulturáku“ dozníval duch předchozího ředitele Krále, a tak se nový šéf musel nejdříve poprat se zděděnými kostlivci ve skříních. A to i s původním programem nasmlouvaných akcí. „Král měl své hvězdy, jako třeba Břínkovou nebo Heidi Janků, ale měl i akce, jejichž rozpočet byl třeba i sto tisíc, ale návratnost byla minimální, protože na ně přišlo šest lidí. Proto jsme museli některé z těchto akcí zrušit. Od července jedeme po vlastní ose a už připravujeme plán na příští rok podle naší režie. A chystáme velké pecky,“ předesílá ředitel Kucer.

První dvě ze slibovaných „pecek“ uvede Dům kultury Střelnice Rumburk již v závěru tohoto roku, a to koncert Lucie Bílé a kapely Kryštof.

Kultura pro všechny

„Naší filozofií je nabídnout lidem kulturu ve všech žánrech. Chceme, aby si každý přišel na své. Připravili jsme dvanáct hudebních a tanečních pořadů pro seniory v rámci cyklu Kavárna Pohoda. Na tyhle akce je solidní návštěvnost, sto až dvě stě lidí, hodně si je oblíbili Němci. Pro střední věkovou vrstvu, která je náročná, je těžké něco najít. Lidi většinou chodí na to, co znají. A čím známější soubor, tím větší návštěvnost, ale také větší rozpočet. Program doplňujeme divadlem, chceme pozvat alespoň jedno známé divadlo ročně.

Myslíme i na děti. Nabízíme školám a školkám dopolední filmová i divadelní představení, chceme jim nabídnout to, co si sami zařídit neumí, nebo by nebylo v jejich silách to zaplatit, například vystoupení Michala Nesvadby a podobně. Navíc jim zajistíme i dopravu až do kulturního domu a zpátky ke škole,“ vysvětluje ředitel.

Lahůdky pro teenagery

Novinkou, kterou nový šéf kulturního domu se svým týmem nabízí rumburské mládeži, je soutěž pro náctileté o DJe Rumburku. „Budeme pořádat diskotéky pro teenagery a při nich bude probíhat soutěž o nejlepšího DJe z jejich řad. Vítěz pak od nás dostane smlouvu na jeden rok na pořádání diskoték v našem zařízení. Tohle chceme spustit už v září. Aparaturu máme na to dobrou, koupili jsme kvůli tomu šest nových skenerů a světelnou aparaturu, a pokračujeme ve vybavování ještě dál,“ vysvětluje zaníceně.

O vážnou hudbu není zájem

„O tuhle produkci u nás není příliš velký zájem, jedná se totiž o pořady pro úzký okruh posluchačů,“ říká ředitel. „Pro příští sezónu jsme proto snížili počet pořadů tohoto žánru, abychom mohli do Rumburku přilákat atraktivnější umělce,“ dodává. Technické zázemí, které má dům kultury k dispozici, není pro tento typ pořadů úplně ideální. Hudebníci tu nemají potřebnou akustiku, mají na ní jiné požadavky, což zcela chápeme,“ říká. „Proto spolupracuje s rumburským gymnáziem, v jehož aule se, nejen díky akustice, ale především i díky tradici koná drtivá většina koncertů vážné hudby.“

Výstavy netáhnou

Za velký problém považuje ředitel Kucer pořádání výstav: „Jsem zastáncem názoru, že každý metr kulturáku by měl vydělávat peníze, ale návštěvnost výstav je nulová. Nejvíc lidí chodí na vernisáž, na zahajovací raut a potom výstava většinou osiří,“ vysvětluje. Tuto situaci chce napravit technickým opatřením. „Výstavní síň přesuneme do salónu vedle kina. Návštěvníci kina si tak budou moci vystavené exponáty prohlédnout před začátkem i po skončení produkce, zlepší se tím i propagace autora a jeho díla.“

Kino je srdeční záležitost

Zato kino, zdá se, je ředitelova velká radost, protože když na toto téma přijde řeč, tvář Miloslava Kucera se rozzáří nadšením. „Ano, to je moje parketa, můj miláček 2D a 3D. Technologie 2D umožňuje uvádět premiéry filmů ve stejný den jako kdekoli na světě. Když je premiéra v Americe, tak, díky časovému posunu, je premiéra u nás vlastně o den dříve. Navíc uvažujeme o promítání prostřednictvím satelitu, například představení Opery z La Scaly nebo z Vídeňské opery, ale i sportovní přenosy, které by mohly být docela atraktivní.“

3D technologie nabízí divákům nový prožitek z trojrozměrného přenosu obrazu. Díky speciálním brýlím se divák stává téměř součástí příběhu a jeho zážitek je o to větší. Nevýhodou je, že brýle poněkud tlačí na nose a při jejich zničení nebo ztrátě se vstupenka „z kina“ prodraží až o tisícovku.

Důvodem k plesání je návrat plesů

V minulých letech postihl rumburský dům kultury doslova exodus plesů. Většina těch tradičních školních se odstěhovala do Varnsdorfu. I to se změnilo. „Jedna z prvních věcí, které jsme udělali, bylo radikální snížení ceny pronájmu, aby se k nám zase lidi vrátili,“ vysvětluje Kucer. Navíc pro pohodu tanečníků a hostů udělal v budově několik technických změn a úprav. „Lidé rozlišují kulturní dům na před zdí a za zdí, tedy na hlavní sál a na přísálí. Proto jsme přísálí zkulturnili a přizpůsobili, vybudovali jsme další bar, čímž jsme roztříštili fronty, nově jsme vymalovali, instalovali závěsy. Teď je to příjemné prostředí. Díky nové velkoplošné projekci mohou nyní všichni v přísálí vidět, co se děje na sále. A lidi se k nám začali vracet. Vždyť jen letos jsme tu měli šest plesů a na další sezónu máme plesů 2x víc. Vracejí se k nám i místní školy, a z čeho máme velikou radost, že se k nám po čtyřech letech opět vrátilo gymnázium. Velký dík však patří školám, které nám zachovaly přízeň i v předchozích letech.“

Staří dobří divadelníci se vracejí

Jiným problémem byl „odchod“ rumburských ochotnických divadelníků. I k nápravě tohoto rozchodu už byly učiněny určité kroky. „To byla jedna z prvních věcí, které jsem udělal po svém nástupu do funkce, že jsem napravil vztahy s divadelníky. Je nemyslitelné, aby rumburský divadelní soubor nemohl hrát ve svém domovském domě kultury a musel hostovat ve vedlejší vesnici. Takže se k nám vrátily oba divadelní soubory a vytvořily jeden celek pod vedením pana Šamši. Ta jeho část souboru hraje pohádky pro děti, druhá část souboru pod vedením pana Mrštíka uvádí úžasnou věc Blboun, která šestkrát za sebou do posledního místa vyprodala celé divadlo. Napravili jsme vztahy i s paní Koukolskou a Hraničářem, kteří uvádějí další bezvadnou hru, a to je Charleyova teta,“ připomíná ředitel.

Blýskání na lepší časy?

Skoro se zdá, že se blýská na lepší časy a kulturák bude fungovat opět normálně. Nezbývá, než se zeptat: „A co nějaký super tip na příští rok by nebyl?“

„Nechci se kasat, ale jednáme o koncertu s panem Nohavicou, a snad nic nezkazím, když prozradím tajemství, že s největší pravděpodobností přijede do Rumburku zazpívat i Karel Gott,“ prozrazuje svá tajemství s potutelným úsměvem ředitel Miloslav Kucer.

Tak snad jsme to nezakřikli!

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: https://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: https://archivrn.rumburk.cz/2010/07/01/dum-kultury-v-rumburku-ma-noveho-sefa-jake-jsou-jeho-plany/