O pátrání po ztracených osobách zatím není zájem

Tištěné noviny 15/2010 | 26. 8. 2010 | Nezařazené

Oblíbený televizní pořad Pošta pro tebe má od prvního července svou úřednickou verzi v režii Ministerstva vnitra. To zavedlo pro občany novou službu, díky které budou moci vypátrat své dávno ztracené kamarády, spolužáky, přátele z vojny nebo příbuzné. Stačí jen podat příslušnou žádost a zaplatit pětisetkorunový poplatek a pátrání může začít.

Zažádat o pátrání po komkoliv může kdokoliv. Žadatel se však musí dostavit buď na Ministerstvo vnitra, nebo na oddělení evidence obyvatel na krajském úřadě či na obci s rozšířenou působností. Ve Šluknovském výběžku tedy připadají v úvahu pouze městské úřady v Rumburku a Varnsdorfu.

Žadatel však nemusí být s výsledkem pátrání vždy spokojen. Úředníci ministerstva ho o výsledku pátrání budou informovat pouze v případě, že se jim hledanou osobu nepodaří jednoznačně identifikovat nebo pokud hledaný nemá trvalé bydliště na území České republiky. O úmrtí hledané osoby poskytnou informaci pouze přímým příbuzným.

V případě, že přeci jen bude jejich pátrání úspěšné a podaří se jim hledaného zkontaktovat, předají mu informace o tom, kdo ho hledá, včetně kontaktní adresy a telefonu. Ale další kroky už nechají na něm. Záleží pouze na vypátrané osobě, jestli bude chtít hledajícího oslovit, či nikoli.

V Rumburku o tuto službu projevilo zájem zatím jen několik lidí, ale nakonec se svého pátrání vzdali. „Pár lidí se přišlo poptat, jak služba funguje, ale zřejmě je od dalšího hledání odradil pětisetkorunový poplatek a také to, že vyhledaná osoba se k dotyčnému vůbec nemusí hlásit. Takže pátrání může být neúspěšné, i když si za něj žadatel zaplatí nemalé peníze,“ zdůvodňuje nezájem lidí o tuto službu pracovnice evidence obyvatel rumburského městského úřadu Dagmar Kopečná.

Za první dva měsíce účinnosti této služby ji přes rumburskou matriku zatím nevyužil ani jediný žadatel.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: https://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: https://archivrn.rumburk.cz/2010/08/26/o-patrani-po-ztracenych-osobach-zatim-neni-zajem/