Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pavel Brázda a Věra Nováková vystavují v Rumburku

Dva umělci, životní souputníci, manželé a navíc tak trošku (naši) sousedi (chalupu mají v Křečanch) otevřeli své souběžné výstavy v rumburské knihovně (Brázda) a rumburském domě kultury (Nováková).

Oba prožili totalitu v umělecké ilegalitě a prakticky začali vystavovat až po roce 1989. Dílo Pavla Brázdy dokumentuje mohutná monografie, která vyšla vloni a je k nahlédnutí rovněž na výstavě, na monografii jeho manželky se pracuje a měla by být hotová letos.

Obrazy a grafiky Pavla Brázdy, inspirované, mimo jiné, uměním přírodních národů, jsou vtipné a dynamické, někdy zjednodušené až k jakýmsi piktogramům; výstava může jenom těžko ukázat celou šíři jeho záběru.

Výstavu obrazů Věry Novákové můžete navštívit v prvním patře domu kultury. Malířka je poněkud zadumanější, její obrazy však mají v sobě jinou, možná spirituálnější sílu. Její písmové obrazy dávají litery do souvislostí, které jsou překvapivé a dávají jim nové významy. „Písmena se mi zjevovala jako tajemné znaky, které nejsou něčím nahodilým, ale zrcadlí cosi podstatného ze skutečnosti. Tak jako přirozený svět je písmem, poukazujícím k něčemu ZA, tak je možné hledat ve znacích písmen zašifrovanou výpověď o něčem obyčejnějším nebo i kosmičtějším,“ říká Věra Nováková. Zní to trošku krkolomně, ale je to tak.

Obě výstavy potrvají do 24. září 2010 a přístupné budou: v domě kultury od pondělí do pátku (8.00 – 16.30 hod.), v městské knihovně v půjčovní době (na požádání i v jiné hodiny).

Tisk Tisk | E-mail E-mail