Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Českém Švýcarsku se intenzivně opravují drobné sakrální památky

Krásná Lípa • Téměř tři miliony korun z prostředků Evropské unie poputují na záchranu a renovaci křížků, božích muk, skalních výklenkových kaplí a kapliček ve Šluknovském výběžku. Kapli Marie Karmelské na Vlčí hoře čeká výměna oken a nová fasáda, Köglerův kříž v Krásné Lípě z roku 1792 projde kompletní rekonstrukcí pískovcového soklu i kovaných částí. Mezi dalšími památkami vybranými k opravě jsou například Bratrské oltáře u České Kamenice nebo kříž kováře Michela v Jetřichovicích.

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko dovršila první etapu projektu Listen to the Voice of Villages – Naslouchejte hlasu venkova, kterým byla pasportizace 327 malých památek lidové zbožnosti nacházejících se v obcích Českého Švýcarska od Dolní Poustevny až po Hřensko. Všechny dochované památky v tomto regionu byly zmapovány, byl popsán jejich technický stav, historická hodnota a předpokládané náklady na jejich opravu.

„Sestavit tuto kompletní a vyčerpávající dokumentaci trvalo téměř rok,“ říká Marek Mráz, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Hotová paré předali pracovníci o.p.s. starostům obcí zapojených do projektu a u vybraných památek a již začali s opravou prvních objektů v obcích Dolní Poustevna, Hřensko, Chřibská, Janov, Krásná Lípa, Mikulášovice, Růžová a Staré Křečany. „Do konce letošního roku bychom rádi zvládli opravit 12 objektů, v příštím roce dalších 20,“ dodává Marek Mráz.

Projekt je spolufinancován ze zdrojů Evropské unie v rámci Operačního programu Nadnárodní spolupráce Střední Evropa a z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

kaple1

Oprava kaple na Vlčí hoře. Foto: Panáček

Tisk Tisk | E-mail E-mail